Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich

Jeden z ciekawszych obiektów w tej okolicy zachęca do przyjazdu z całą rodziną. Kaszubski Park Etnograficzny to muzeum we Wdzydzach Kiszewskich nad jeziorem Radolnym na południe od Kościerzyny. Jest to również najstarszy skansen w Polsce. Dla każdego, kto zastanawia się, czy warto odwiedzić to miejsce, zachętą będzie piękna okolica, jak i bogate i ciekawe zbiory, które można podziwiać wewnątrz. Sam zobacz, jak świetnie zachowane budynki oraz misternie przygotowana ekspozycja przyciągają uwagę odwiedzających.

Początki muzeum we Wdzydzach Kiszewskich

Przyjeżdżając na wczasy na Pomorze, warto zobaczyć wiele miejsc, w których zachowały się wszelkie pozostałości lokalnych tradycji i folkloru. Kaszubski Park Etnograficzny został założony przez państwa Gulgowskich na początku XX wieku. Jest to najstarszy skansen w naszym kraju, ponieważ nikt wcześniej nie założył na tych terenach muzeum na wolnym powietrzu. Pierwszą chatą należącą do tego kompleksu, był XVIII wieczny budynek, który założyciele odkupili od miejscowego chłopa.

Wyjątkowe zbiory Parku Etnograficznego na Kaszubach

Gulgowscy gromadzili pieczołowicie sprzęty codziennego użytku oraz rękodzieło regionalne, które wyposażyły wnętrze najstarszego skansenu. Dało to początek silnemu rozwojowi zanikających już technik wytwarzania plecionek i haftów. Dzięki temu muzeum we Wdzydzach Kiszewskich posiada wyjątkowe zbiory lokalnych wyrobów. Park Etnograficzny na Kaszubach cieszy się też niesłabnącą popularnością, przez co cały czas się rozwija i oferuje ciekawe atrakcje dla rodzin z dziećmi oraz innych odwiedzających.

Liczne przykłady dawnej architektury w muzeum we Wdzydzach Kiszewskich

Jednak przyjeżdżający tutaj turyści nie oglądają jedynie tej pierwszej, jedynej chaty. Najstarszy skansen rozrósł się do imponujących 22 ha. Na terenie muzeum znajdują się liczne obiekty, które stanowią przykłady budownictwa wiejskiego od XVII do XX wieku. Do Kaszubskiego Parku Etnograficznego należą między innymi karczmy, kościoły, szkoła, wiatraki, kuźnia, warsztaty rzemieślnicze i inne tego typu budynki. Jest to niezwykle interesujący zbiór nie tylko dla pasjonatów historii, ale dla każdego, kto choć trochę ciekawy jest sposobu, w jaki żyli dawni mieszkańcy Pomorza.

Muzeum przyjazne zwierzakom

Magia tego miejsca przenosi każdego w dawne czasy i pozwala poczuć ducha czasów minionych. W muzeum we Wdzydzach Kiszewskich czas się zatrzymał, ale jego wnętrza dalej mienią się kolorami. Zapraszają one serdecznie wszystkich przybywających wraz z ich pupilami. Dzięki temu jadąc na wakacje ze swoim psem, można bez obaw zabrać go do Kaszubskiego Parku Etnograficznego. Najstarszy skansen w Polsce jest otwarty przez cały rok.

Atrakcje dla zwiedzających najstarszy skansen w Polsce

Chcąc odwiedzić muzeum, warto zaplanować na niego więcej czasu, gdyż zwiedzanie trwa około 3 godzin. Będzie to świetne urozmaicenie pobytu nad jeziorem i rozkoszowania się naturalnymi zasobami Borów Tucholskich. Na odwiedzających Kaszubski Park Etnograficzny czekają także ciekawe atrakcje, które przybliżają do regionalnych tradycji i elementów folkloru. W najstarszym skansenie w Polsce można nie tylko oglądać, ale także samemu wytworzyć elementy, które nawiązują do lokalnych zwyczajów.

Co czeka Cię na warsztatach w muzeum?

Wspomniane atrakcje to oczywiście liczne warsztaty. Ich tematyka jest bardzo różnorodna i obejmuje wiele zagadnień. W muzeum odbywają się między innymi lekcje podstaw języka kaszubskiego, malowania na szkle, tkactwa, wytwarzania kwiatów z papieru, a także ozdób na różne święta. Oferta Parku Etnograficznego jest znacznie szersza i każdy znajdzie tutaj coś ciekawego dla siebie. Najstarszy skansen w Polsce to nie tylko zakurzone zabytki, ale też dobra zabawa i własnoręczny wyrób elementów lokalnego folkloru.

Cennik i godziny wstępu w Kaszubskim Parku Etnograficznym

Zwiedzanie muzeum to wyjątkowo niski koszt, który nie nadweręży Twojego budżetu wakacyjnego. Do Kaszubskiego Parku Etnograficznego wejdziesz kupując bilet normalny lub ulgowy w atrakcyjnej cenie. W wyjątkowych sytuacjach, jak w przypadku dzieci do lat siedmiu, wstęp jest wolny. Warto zapoznać się ze szczegółami cennika na stronie skansenu. Odwiedzać to miejsce można od stycznia do grudnia z kilkoma dniami przerwy. Godziny otwarcia różnią się zależnie od pór roku, więc dobrze jest to też mieć na uwadze.

Park Etnograficzny i inne atrakcje Wdzydz Kiszewskich

Wizyta w tym miejscu to nie tylko zwiedzanie, ale też porządna dawka nauki i zabawy. Najstarszy skansen w Polsce to muzeum na Kaszubach, gdzie można świetnie spędzić czas z rodziną. Ciekawe warsztaty i wydarzenia w Parku Etnograficznym urozmaica wspólne wczasy, a bogata ekspozycja daje wczuć się w klimat starodawnej wsi. Zdecydowanie warto przyjechać do Wdzydz Kiszewskich i poznać ten obiekt. Poza tym, samo miasto i jezioro, nad którym jest położone, są przepięknym zakątkiem do odpoczynku i rekreacji.

Zobacz ciekawe propozycje noclegu na Kaszubach

Jeśli chcesz odwiedzić Kaszuby i zobaczyć najstarszy skansen w Polsce, skorzystaj z okazyjnych ofert domków letniskowych do wynajęcia na naszej stronie. Dzięki wyselekcjonowanym propozycjom bez trudu znajdziesz idealną opcję dla siebie i swojej rodziny. Spędź niezapomniane wakacje na Pomorzu i zobacz, co kryją Bory Tucholskie. Park Etnograficzny na Kaszubach i wiele innych muzeów czekają na Ciebie. Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy i ciesz się wyjątkowym urlopem wśród natury i niepowtarzalnych zabytków.

Domki w okolicy

Unfortunately there are no accommodations at this location at the moment.

Atrakcje w okolicy

Wdzydze Kiszewskie

Wdzydze Kiszewskie Czyste, naturalne tereny położone na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego o przewadze terenów leśnych, sąsiadujące na południu z Borami Tucholskimi. Głównym jeziorem regionu i przy okazji największym jeziorem Kaszub jest Jezioro Wdzydze. Jezioro to połączone z rzeką Wdą nazywane jest czasem Morzem Kaszubskim. Ze swoim zapleczem stanowi świetny i doceniany przez turystów akwen do uprawiania sportów Czytaj dalej