Kamienne Kręgi w Węsiorach

Kamienne Kręgi w Węsiorach

Rezerwat archeologiczny Kamienne Kręgi w Węsiorach jest położony wśród pięknych lasów, nad jeziorem Długim na Kaszubach. Miejsce jest wyjątkowo urokliwe, światło słoneczne prześwitujące przez korony drzew nadaje mu magiczny klimat.

Lokalizacja:

Węsiory – woj. pomorskie, powiat kartuski, gmina Sulęczyno,
54°13’12″N
17°50’36″E
Dla kogo: dla wszystkich – łatwa trasa spacerowa
Wstęp: wolny na teren, płacimy za parking
Parking: płatny, obowiązkowy
Toaleta: toi-toi
Gastronomia na parkingu: fast food, ciastka, lody, napoje
Na teren rezerwatu nie można wprowadzać zwierząt

Co to w ogóle jest?

Historia tego miejsca sięga początków naszej ery. Powstanie kręgów datowane jest na okres pomiędzy I a III w. Funkcję kręgów tłumaczy kilka teorii, zarówno naukowych, religijnych, magicznych, a także związanych z UFO. Kamienne kręgi otoczone są aurą tajemniczości, gdyż nawet naukowcy nie są zgodni co do ich oryginalnego charakteru – w większości źródeł kręgi opisywane są jako cmentarzysko Gotów, natomiast teoria badacza kultury wielbarskiej, Ryszarda Wołągiewicza traktuje kręgi jako miejsca wieców i sądów plemiennych, a sporadyczne pochówki znajdujące się w obrębie kamiennych kręgów miały się tam znaleźć już po zaprzestaniu użytkowania ich jako miejsc spotkań (za Wikipedia.org).

Nasza wycieczka

Kamienne kręgi w Węsiorach składają się z: 4 pełnych kamiennych kręgów, 2 niepełnych kręgów, „Chramu” czyli miejsce świątynnego, ponad 120 grobów, 20 kurhanów i 17 steli. Spotykane są tam różne rodzaje grobów.

Wybraliśmy się z całą rodziną trzy – pokoleniową: dziadkowie, rodzice i wnuki. Do kamiennych kręgów jest łatwy dojazd samochodem, a przed wejściem do rezerwatu jest spory parking. Na parkingu znajduje się Gocka Chata, gdzie można zakupić pamiątki, wypić kawę lub coś przekąsić. Przy parkingu jest również przenośna toaleta. Na samo cmentarzysko docieramy spokojnym spacerem (ok. 5minut od parkingu). Trasa jest przyjemna, trakt jest szeroki, przechodzimy przez zabezpieczony mostek. Za niewielkim wzniesieniem można dostrzec pierwsze stele oraz tzw Krąg Spotkań, w którego obrysie znajdują się dodatkowo 3 stele. Na prawo znajduje się Krąg Bezimienny. Idąc dalej głównym traktem widzimy sporo wzniesień kurhanów porośniętych trawą, przysypanych kamieniami, czasem w otoczeniu dorodnych jagodzin (w dobrym sezonie owoce są wyjątkowo duże). Następnie docieramy do Kręgu Strażnika z tzw. brukiem, czyli kamiennym wyłożeniem całej powierzchni kręgu położonego na wzniesieniu. Tutaj, wg niektórych, można naładować się pozytywną energią poprzez dotykanie kamieni wewnątrz kręgu.

Po lewej stronie znajduje się Chram, czyli miejsce święte, natomiast poniżej, po prawej stronie jest Krąg Ofiarny. Krąg Ofiarny położony jest tuż obok brzegu Jeziora Długiego. Podczas dobrej pogody można skorzystać z kąpieli (brzeg naturalny, dość łagodny). Przy głównym trakcie ustawione są ławeczki, gdzie można odpocząć.

Warto pospacerować wokół kręgów, gdyż otaczające lasy są wyjątkowo urokliwe oraz obfitujące w runo – jagody oraz grzyby.

Mocy przybywaj!

Kamienne kręgi uważane są również za miejsce mocy. Badaniem ich nadprzyrodzonych właściwości zajmuje się Stowarzyszenie Badania Kamiennych Kręgów z Gdyni. Według badaczy kamienne kręgi są miejscem mocy o pozytywnej, „miękkiej energii” działającej równoważąco na układ nerwowy. Czyli jeśli jesteśmy zbyt pobudzeni (również zestresowani) to wizyta w Węsiorach powinna nas wyciszyć i odprężyć. Natomiast jeśli brakuje nam sił, czujemy smutek czy marazm powinniśmy nabrać energii i chęci do działania. Tak, czy inaczej miejsce z pewnością warte jest odwiedzenia.

Dzięki pięknym walorom przyrody na pewno można się zrelaksować i tym samym zaczerpnąć energii lasu i natury. Nic dziwnego, że w okolicy są także domki letniskowe do wynajmu. Wycieczka jest dla wszystkich – dzieci, osób dorosłych i starszych. Spacer nie jest wyczerpujący, ścieżki są wygodne, a na dzieci miejsce ma wyciszający wpływ (zwłaszcza po wybieganiu się na świeżym powietrzu…). Załączone zdjęcia zostały wykonane podczas naszej wizyty w tym urokliwym miejscu.

Ciekawostki:

Węsiorskie kręgi stały się sławne dzięki Erichowi von Daenikenowi, wg którego są one pozostałością lądowiska kosmitów sprzed tysięcy lat. Twierdzi on, że późniejsi osadnicy na tych terenach nie znając prawdziwego przeznaczenia kręgów uczynili z nich swoje cmentarzyska. Niektórzy uważają, że kamienne kręgi to zapisane informacje magnetyczne niczym na dysku CD, których, ze względu na brak technologii nie jesteśmy w stanie odczytać.

Odkryto natomiast, że przez ustawione kamienie można przeprowadzić linie wyznaczające pozycję Słońca podczas przesilenia letniego, położenie wielu gwiazd oraz wschód i zachód Słońca.

Szczegóły, lokalizacja rezerwatu Kamienne Kręgi