Kamienne Kręgi w Węsiorach

Ogólne

Są położone wśród pięknych lasów, nad jeziorem Długim, w okolicy są także domki letniskowe do wynajmu. Miejsce jest wyjątkowo urokliwe, światło słoneczne prześwitujące przez korony drzew nadaje mu magiczny klimat. Wycieczka jest dla wszystkich – łatwa trasa spacerowa. Blisko parking. Bez zwierząt. Po kliknięciu “zobacz więcej” opis atrakcji i wyprawy.

Historia tego miejsca sięga początków naszej ery. Powstanie datowane jest na okres pomiędzy I a III w. Funkcję kręgów tłumaczy kilka teorii, zarówno naukowych, religijnych, magicznych, a także związanych z UFO. Kamienne kręgi otoczone są aurą tajemniczości, gdyż nawet naukowcy nie są zgodni co do ich oryginalnego charakteru – w większości źródeł kręgi opisywane są jako cmentarzysko Gotów, natomiast teoria badacza kultury wielbarskiej, Ryszarda Wołągiewicza traktuje kręgi jako miejsca wieców i sądów plemiennych, a sporadyczne pochówki znajdujące się w obrębie kamiennych kręgów miały się tam znaleźć już po zaprzestaniu użytkowania ich jako miejsc spotkań (za Wikipedia.org).

Kamienne kręgi w Węsiorach składają się z: 4 pełnych kamiennych kręgów, 2 niepełnych kręgów, „Chramu” czyli miejsce świątynnego, ponad 120 grobów, 20 kurhanów i 17 steli. Spotykane są tam różne rodzaje grobów.

Do kamiennych kręgów jest łatwy dojazd samochodem, a przed wejściem do rezerwatu jest spory parking. Na parkingu znajduje się Gocka Chata, gdzie można zakupić pamiątki, wypić kawę lub coś przekąsić. Przy parkingu jest również przenośna toaleta. Na samo cmentarzysko docieramy spokojnym spacerem (ok. 5minut od parkingu). Trasa jest przyjemna, trakt jest szeroki, przechodzimy przez zabezpieczony mostek. Za niewielkim wzniesieniem można dostrzec pierwsze stele oraz tzw Krąg Spotkań, w którego obrysie znajdują się dodatkowo 3 stele. Na prawo znajduje się Krąg bezimienny. Idąc dalej głównym traktem widzimy sporo wzniesień kurhanów porośniętych trawą, przysypanych kamieniami, czasem w otoczeniu dorodnych jagodzin (w dobrym sezonie owoce są wyjątkowo duże). Następnie docieramy do Kręgu Strażnika z tzw brukiem, czyli kamiennym wyłożeniem całej powierzchni kręgu położonym na wzniesieniu. Tutaj, wg niektórych, można naładować się pozytywną energią poprzez dotykanie kamieni wewnątrz kręgu.

Po lewej stronie znajduje się Chram, czyli miejsce święte, natomiast poniżej, po prawej stronie jest Krąg Ofiarny. Krąg Ofiarny położony jest tuż obok brzegu Jeziora Długiego. Podczas dobrej pogody można skorzystać z kąpieli (brzeg naturalny, dość łagodny). Przy głównym trakcie ustawione są ławeczki, gdzie można odpocząć.

Warto pospacerować wokół kręgów, gdyż otaczające lasy są wyjątkowo urokliwe oraz obfitujące w runo – jagody oraz grzyby.

Kamienne kręgi uważane są również za miejsce mocy. Badaniem ich nadprzyrodzonych właściwości zajmuje się Stowarzyszenie Badania Kamiennych Kręgów z Gdyni. Według badaczy kamienne kręgi są miejscem mocy o pozytywnej, „miękkiej energii” działającej równoważąco na układ nerwowy. Czyli jeśli jesteśmy zbyt pobudzeni (również zestresowani) to wizyta w Węsiorach powinna nas wyciszyć i odprężyć. Natomiast jeśli brakuje nam sił, czujemy smutek czy marazm powinniśmy nabrać energii i chęci do działania. Tak czy inaczej miejsce z pewnością warte jest odwiedzenia.

Dzięki pięknym walorom przyrody na pewno można się zrelaksować i tym samym zaczerpnąć energii lasu i natury. Niedaleko znajdują się także domki letniskowe do wynajęcia. Wycieczka jest dla wszystkich – dzieci, osób dorosłych i starszych. Spacer nie jest wyczerpujący, ścieżki są wygodne, a na dzieci miejsce ma wyciszający wpływ (zwłaszcza po wybieganiu się na świeżym powietrzu…). Załączone zdjęcia zostały wykonane podczas naszej wizyty w tym urokliwym miejscu.

Ciekawostki:

Węsiorskie kręgi stały się sławne dzięki Erichowi von Daenikenowi, wg którego są one pozostałością lądowiska kosmitów sprzed tysięcy lat. Twierdzi on, że późniejsi osadnicy na tych terenach nie znając prawdziwego przeznaczenia kręgów uczynili z nich swoje cmentarzyska. Niektórzy uważają, że kamienne kręgi to zapisane informacje magnetyczne niczym na dysku CD, których, ze względu na brak technologii nie jesteśmy w stanie odczytać.

Odkryto natomiast, że przez ustawione kamienie można przeprowadzić linie wyznaczające pozycję Słońca podczas przesilenia letniego, położenie wielu gwiazd oraz wschód i zachód Słońca.

Domek letniskowy nr 001

Kamienica Królewska, Szwajcaria Kaszubska 5
Cena za tydzień (7 noclegów)
Sezon A: 1 850
Sezon B: 1 449

Dobrze wyposażony i wygodny dom całoroczny otoczony zadbanym ogrodem. Do dyspozycji jest garaż, miejsce na ognisko na działce, zadaszony taras, 3 rowery i klimatyzacja.

  • liczba osób max: 4/6
  • liczba sypialni: 2
  • zwierzęta: nie

Domek letniskowy nr 008

Niesiołowice, Sulęczyno i okolice 5
Cena za tydzień (7 noclegów)
Sezon A: 1 849
Sezon B: 1 699

Przytulny domek położony na końcu ślepej uliczki, działka z 3 stron otoczona łąkami. 2 rowery, plac zabaw, piłki, boule, rakietki i inne. W okolicy 3 jeziora, lasy, stadnina.

  • liczba osób max: 7
  • liczba sypialni: 2
  • zwierzęta: tylko małe

Sulęczyno i okolice

Sulęczyno i okolicePełne bujnych lasów, malownicze tereny położone w okolicy Sulęczyna. Region definiują jeziora Gowidlino, Węgorzyno i Mausz od wschodu, a od zachodu jeziora Jasień i Żukowskie. Głównymi ośrodkami są Sulęczyno, Sierakowice i Gowidlino. Urozmaicona rzeźba terenu oraz liczne jeziora kreślą linię bajecznego krajobrazu. Błękit nieba i zieleń roślinności odbijane przez oczka jezior pozwalają zatracić się na Read more

Wdzydze i okolice

Wdzydze i okoliceCzyste, naturalne tereny położone na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego o przewadze terenów leśnych, sąsiadujące na południu z Borami Tucholskimi. Głównym jeziorem regionu i przy okazji największym jeziorem Kaszub jest Jezioro Wdzydze. Jezioro to połączone z rzeką Wdą nazywane jest czasem Morzem Kaszubskim. Ze swoim zapleczem stanowi świetny i doceniany przez turystów akwen do uprawiania sportów Read more

Szwajcaria Kaszubska

Szwajcaria KaszubskaW 1913 r. po raz pierwszy użyto w polskiej literaturze nazwy Szwajcaria Kaszubska dla określenia części Pojezierza Kaszubskiego obejmującej teren środkowych Kaszub, wokół Kartuz, Somonina, Chmielna i Stężycy. Szwajcaria Kaszubska to obszar charakteryzujący się dużym pofałdowaniem terenu, sporą ilością jezior, małych oczek wodnych i torfowisk. Obejmuje między innymi najwyższe wzniesienie na Niżu Środkowoeuropejskim, jakim jest Read more